strojní součásti

Hřídelová těsnění

Hřídelová těsnění

V našem sortimentu naleznete těsnění všech typů:

 • O-kroužky
 • Těsnící pryžové šňůry
 • Gufera
 • Manžety
 • Stírací kroužky
 • V-kroužky
 • Omegaty
 • Těsnění pístu a pístnice
 • Speciální těsnění

O-kroužky

O-kroužky jsou přesné těsnící prvky kruhového průřezu, zabraňující nežádoucí ztrátě kapalin nebo plynů. Těsnícího účinku se dociluje stlačením kruhového profilu kroužku v drážce. Podle provozních podmínek a pracovního prostředí volíme vhodný materiál, tvrdost a rozměr.

Volba rozměru a tvrdosti

Vlastnosti materiálu

Katalog o-kroužků

 

X-kroužky

X-kroužky jsou pryžové prstence s průřezem do tvaru písmene X. Těsnícího účinku se dosáhne podobně jako u O-kroužků, uložením do drážky a následným stlačením.

X-kroužek vs O-kroužek

X-kroužky lépe těsní při absenci provozního tlaku. Při působení tlaku mají lepší těsnící účinek při menším stlačení. Při dynamickém pohybu se mezi břity tvoří pozitivní mazací film a kroužek se nepřetáčí v drážce. U rotačních pohybů je možno X-kroužky použít jako hřídelová těsnění u jednoduchých kompakt aplikací. Shodný rozměr X-kroužků a O-kroužků odpovídá shodnému rozměru drážky – jsou tedy zaměnitelné.

Katalogový list

 • 1821

 

Těsnící pryžové šnůry

Kruhové šňůry se používají na výrobu o-kroužků slepováním.

Výhody lepení

 • rychlá dostupnost O-kroužků při akutní provozní potřebě
 • použití při větších průměrových rozsazích
 • malé skladové zásoby omezené pouze na role jednotlivých průměrů

Nevýhody lepení

 • použití O-kroužků pouze jako statické těsnění
 • použitelnost do teploty 80°C z důvodu teplotní odolnosti lepidel
 • pracnost při výrobě většího množství kusů

 

Gufera

Gufera slouží k utěsnění prostorů okolo rotujících hřídelí od kapalných nebo plynných médií. Při těsnění plynných médií se předpokládá stálé mazání těsnícího břitu. Gufero se skládá z gumové části, kovové výztuže a tažné pružin, která zajišťuje správný radiální přítlak těsnícího břitu. Dělají se v několika provedení. Pro dlouhodobé utěsnění a správnou funkci gufera je třeba správně zvolit provedení a materiál.

Provedení a materiály

Katalog Gufera

 

Manžety

Těsnící manžety slouží k utěsnění vzájemně pohyblivých strojních dílů válcového tvaru při přímočarém posuvném pohybu. Princip těsnění manžetou spočívá v působení tlaku těsněným médiem na její pracovní část (břity). Manžeta musí mít v klidové poloze zajištěno radiální předpětí, které je vytvořeno přesazením těsnících břitů oproti velikosti zástavbového prostoru. Pro volbu vhodného těsnění je nutno znát tyto parametry: tlak, teplota, rychlost posuvu, médium.

Typy a provedení

Katalog manžety

 

Stírací kroužky

Stírací kroužky jsou důležitými prvky osazení hydraulických válců. Chrání vnitřky válců, kluzné těsnící plochy a stykové funkční povrchy manžet před vnikáním nečistot a vlhkosti zvenku.  Stírací kroužky mají velký vliv na životnost těsnění i vedení pístnice. Vyrábí se v několika typech a v různých materiálech.

Katalog stírací kroužky

 

V-kroužky

V-kroužek se používá jako hřídelové a ložiskové těsnění na ochranu proti špíně, prachu, stříkající vodě atd. Kroužek se otáčí s hřídelí a těsnící břit klouže po protiběžné ploše, která je vůči hřídeli svislá.Montáž je velice jednoduchá zpravidla není potřeba časově náročných přípravných prací. Jedna velikost V-kroužků může být použita i pro více průměrů hřídelí.

Katalog V-kroužky

 

Jiná hydraulická těsnění

Tato těsnění plní stejnou funkci jako hydraulické manžety. Tvarově jsou však odlišná. Převážně se jedná o různé těsnící sady, skládající se z různých komponentů nebo se jedná o kompaktní těsnění. Některá tato těsnění mohou těsnit i oboustranně. Tyto sady jsou také mnohem univerzálnější z hlediska možnosti těsnit jak hydraulické, tak pneumatické soustavy.

Katalog jiná hydraulická těsnění

 

V případě Vašeho zájmu o zboží nás kontaktujte prostřednictvím KONTAKTNÍHO FORMULÁŘE,
telefonicky na prodejně +420 465 531 189,

nebo nás můžete navštívit na adrese TB EPOX s.r.o., Grégrova 650, Česká Třebová.

 

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Políčko Jméno a příjmení nesmí být prázdné.

Telefon/mobil:
Políčko Vaše telefonní číslo: musí obsahovat číslo.

E-mail:
Políčko E-mail musí obsahovat e-mail.

Text dotazu:
Políčko Text dotazu nesmí být prázdné.

@ 2021 TB Epox s. r. o. - všechna práva vyhrazena.
Tvorba webových stránek eNEXT | Mapa webu